Webhosting v roku 2016

Webhosting

Ak by som mal zakaždým napísať kvetnatý blogpost, keď ma naštve nejaký webhosting, tento blog by sa mohol volať „Botanická záhrada uja Vlada“

Namiesto toho som sa rozhodol napísať požiadavky na webhosting hodný roku 2016. I keď, moc to asi význam nemá, lebo za chvíľu budú web developeri aj tak na všetko používať kontajnery. Možno.

Ak by predsalen niekoho napadlo poskytovať služby na úrovni, tu je môj zoznam nárokov na seriózny webhosting hodný roku 2016.

1. Multihosting

Pred 10 rokmi, keď bol webhosting v plienkach, bolo v móde kasírovať zákazníkov za každú doménu, e-mail, DB, či priestor samostatne.

Toto sa už dávno nerobí a nie je dôvod to deliť. Prečo? Pretože môžem mať zakúpenú jednu DB, ktorá má 10MB, a naopak, niekto iný má zakúpenú tiež jednu DB, ktorá má 10GB. Vo výsledku mu tú DB vlastne „sponzorujem“ ja.

Existuje množstvo iných metód, ako merať webhostingovú spotrebu. Či už to bude miesto, CPU čas alebo traffic. Hlavne, koncept „plať za to, čo využívaš“ sa stal bežným aj v ostatných odvetviach, tak nie je dôvod špekulovať.

Na hosting chcem nahrať kľudne 250 domén/webov a platiť za výsledok, nie za odrby. Spoločnosti s obľubou limitujú počet domén, ktoré si môžete na multihosting nahrať, aby viac zarobili. Prípadne používaju koncept, kde si dopredu kupujete multihosting s istým limitom domén.

2. Plný SSH prístup

Obyčajné FTP je takisto pasé (a nie je bezpečné) a v dobe automatických deploymentov by s ním pracoval asi už len masochista.

Dobrý webhosting vám poskytne:

  • možnosť nahrať súbory prostredníctvom SCP
  • stabilné SSH pripojenie k vášmu hostingu (tak aby vám napríklad SSHFS mount vydržal aj viac ako 5 minút)
  • možnosť využiť SSH prístup ako shell a spúšťať tak príkazy priamo
  • pripojenie prostredníctvom SSH kľúčov (a to pre každú doménu separátne)

Lepší webhosting vám v rámci shellu poskytne aj možnosť spúšťať nielen základné CLI príkazy ako ls, mv, či tar, ale aj také, ktoré umožnia spravovať vašu aplikáciu (napr. php, python, či node) – najlepšie v rovnakej verzii, aká je nastavená na webserveri.

3. SSL, HTTPS

V dnešnej dobe špízovania a vkladania dodatočných meracích skriptov a reklám do stránok bežiacich po čistom HTTP, by mal webhosting poskytovať možnosť nahrať si vlastný SSL certifikát.

SSL certifikát by sa mal dať nahrať buď cez klikátko – formulár, kde pastnem plain text key, cert a chain, potom stlačím submit a za pár sekúnd všetko funguje. Alebo nech webhosting poskytuje API, ktoré môžem pre nahratie vlastného SSL certifikátu použiť.

Lepší webhosting vám umožní nastaviť aj HSTS, ktorým poviete, nech sa rovno komunikuje cez HTTPS.

4. Rýchlosť

Nakoniec by som spomenul rýchlosť. Určite je podstatné, na akých diskoch webhosting beží. Tie lepšie už určite prešli na SSD disky.

Pod rýchlosťou mám však na mysli spojenie medzi klientom (ja s browserom) a serverom (webhosting). Je dôležité, či sa webhosting snaží ísť s dobou alebo stále používa HTTP.

Ak je prvé pravdou, mal by mať určite nasadené aspoň SPDY alebo rovno HTTP/2.

TL;DR

Čo teda chcem od webhostingu? Chcem jednoduchosť, bezpečnosť, rýchlosť a férovosť.

  1. aby to bol multihosting, kde platím za to, čo spotrebujem
  2. nech je každá doména/aplikácia oddelená (a so separátnym prístupom)
  3. nech sa dá naň pripojiť cez SSH a nech podporuje SSH kľúče
  4. nech je SSH pripojenie stabilné
  5. ak je to možné, nech mi webhosting poskytne shell, s rovnakými verziami jazykov ako sú na webserveri
  6. nech sa dá ľahko nastaviť HTTPS (buď cez klikátko alebo cez API)
  7. ak je to možné, nech sa dá zapnúť HSTS aj so základou konfiguráciou
  8. aby webhosting podporoval aspoň SPDY alebo HTTP/2

Máte iné požiadavky na webhosting? Napíšte do komentára.